V případě, že jste ve stádiu, kdy nepotřebujete žádnou půjčku, ale naopak hledáte možnosti zhodnocení svých peněz, tak jste se dostali na správné místo. Na těchto stránkách získáte základní přehled o možnostech investování finančních prostředků pro vysoký úrok. Pohodlně se usaďte a prozkoumávejte možnosti, které se vám naskýtají právě teď. Podle známého rčení: Začněte penězi dělat další peníze.

Zlato

Vezmeme-li v potaz vysokou hustotu a hodnotu zlata, způsob jeho uchovávání a přemisťování, jedná se o velmi vhodný prostředek pro uchovávání vašeho jmění.

Je chemicky velmi stabilní a v běžných podmínkách je prakticky nemožné ho zničit (rozpouští se jen v lučavce královské a v roztocích kyanidů), vyniká tažností a kujností (z jednoho gramu zlata – kulička o průměru 2 mm – lze např. vytáhnout drát o délce 160 m) a zároveň je dosti vzácné, tudíž i drahé.

Díky souhrnu jeho unikátních vlastností ho i státy stále využívají ve svých centrálních bankách jako zlaté rezervy.

Převládá zájem o 24 karátové zlato

Se zlatem se můžete setkat v mnoha různých podobách, ovšem z investičního hlediska jsou zajímavé pouze některé z nich. Dříve se pro výrobu šperků a oběžných mincí používalo jeho slitin s jinými kovy (především stříbrem a mědí), dnes se v rámci obchodu (u investičních zlatých slitků) používá zlato pouze ryzí (24 karátové = podíl zlata ve slitině činí 999,9/1000).

U investičních zlatých mincí toto pravidlo však neplatí (např. jihoafrický Krugerrand nebo americký Eagle je ražen z 22 karátového zlata). Hmotnost je udávána v gramech nebo trojských uncích (tradiční jednotky – „Oz.“; trojská unce = 31,1034807 gramů).

Snadný nákup slitků

Nákup zlatých slitků (či mincí) je překvapivě jednodušší, než si možná myslíte, ovšem musíte navštívit specializované firmy nebo banky – v klenotnictví většinou se štěstím nepořídíte (cihličky tam budou pravděpodobně vyrobeny ze 14 karátového šperkařského zlata).

Díky moderním technologiím je dnes možné zlato nakoupit i přes internet. Dejte si však pozor a nakupujte pouze ze solidních a ověřených zdrojů (těmi nejsou internetové aukce).

U zlata začínejte s mincemi

Běžný menší investor by se měl zaměřit nejlépe na oblíbené uncové mince – zájem je o ně na celém světě, což vám zaručuje možnost okamžitého prodeje. Jejich cena se odvíjí nejen od aktuální světové ceny zlata, ale také od obchodní přirážky, která je u různých mincí různá. Vzhledem i cenou by vás například mohly zaujmout rakouské novoražené dukáty.

Už na začátku zmíněná stabilita zlata ho určuje jako základní prostředek pro zachování hodnoty (zvláště v dobách krizí či válek), ovšem je také třeba si uvědomit, že se jedná o konzervativní investici, která vám nijak vysoký zisk nepřinese.

Prostředek uchování hodnoty

Pokud chcete zabránit ztrátě a máte zájem o okamžitě přenositelný majetek vysoké hodnoty, je zlato přesně pro vás. Ve své investiční podobě je navíc osvobozeno od platby DPH.

Hlavními nevýhodami jsou tedy již zmíněné nízké výdělky a hlavně možnost krádeže (to lze řešit úschovou do bankovního sejfu, což ovšem vylučuje výhody okamžité možnosti manipulace).

Máte-li přesto zájem o obchodování se zlatem kvůli výdělku, můžete se poohlédnout po nákupu zlata na burzách v Londýně či v New Yorku (v tom případě půjde o nákup bez jeho fyzické dodávky).

Přibližné ceny investičních slitků v srpnu 2008

Váha (g) Cena (Kč)
1 451
10 4 511
50 22 556
100 45 112
250 112 782
500 225 564
1 000 451 129