V případě, že jste ve stádiu, kdy nepotřebujete žádnou půjčku, ale naopak hledáte možnosti zhodnocení svých peněz, tak jste se dostali na správné místo. Na těchto stránkách získáte základní přehled o možnostech investování finančních prostředků pro vysoký úrok. Pohodlně se usaďte a prozkoumávejte možnosti, které se vám naskýtají právě teď. Podle známého rčení: Začněte penězi dělat další peníze.

Komodity

Komodity jsou v podstatě suroviny – vše co nakupujeme, s čím se běžně stýkáme a co používáme – kukuřice, ječmen, dřevo, mléko, stříbro, zlato, ropa, plyn a další a další. Obchod s komoditami se prakticky pro každého může stát způsobem velmi slušného přivydělání a později dokonce obživy.

Obtížný způsob zhodnocení peněz

V České republice není tento způsob investování příliš známý, ovšem i mezi věci znalými se netěší příliš velké popularitě – investoři jsou spíše konzervativní a nechávají své úspory zhodnocovat jinde.

Není se čemu divit, v mnoha PR článcích je obchodování s komoditami představováno jako ten nejjednodušší způsob, jak zbohatnout, ovšem zkušenost mluví často jinak.

Možnost zhodnotit pár tisíc korun během několik měsíců na miliony zde samozřejmě existuje, ale málokdo na ni dokáže dosáhnout. Podle statistik přes 80 % začínajících investorů na svém pokusu o investice do komodit dříve či později prodělá.

Spíše umění, než práce

Hlavním důvodem je zřejmě, že tento způsob obchodování je velmi komplexním „uměním“ a ne každý do něj dokáže proniknout – jde v podstatě o to být chytřejší než osmdesát procent obchodníků.

Pokud považujete svůj intelekt, schopnost učit se a předvídat vývoj na trzích za natolik vyspělé, nic vám nebrání se do komodit pustit, jinak se budete muset ještě hodně snažit. Bez kvalitních informací, velkých znalostí a silných nervů máte asi stejnou šanci na úspěch jako nezkušený hráč v kasinu.

Stejně jako v kasinu může být krátkodobý úspěch dílem náhody, ale dlouhodobě bez velkých znalostí, zkušenosti a vytrvalosti hodně proděláte. Zkušenosti se dají samostudiem získat jen těžko, ale je dobré určitou dobu obchodovat pouze nanečisto.

Vysoký zisk nebo ztráta

Možnost ztráty je u komodit umocněna pákovým efektem – ve skutečnosti se totiž neobchoduje se samotnou surovinou, ale s právy na její koupi (tzv. futures).

Tunu oceli tak můžete nakoupit za desetinu její ceny, a pak pro velké zisky i ztráty stačí i malý výkyv cen na trhu. Musíte se však naučit prohrávat, i ti nejzkušenější zažívají období ztrát a je nutné si zachovat chladnou hlavu i ve vypjatých situacích.

Investovat do komodit můžete vy sami rovnou přes internet a mohou vám k tomu být dispozici i rady renomovaných odborníků, mnoho lidí však dává přednost přenechat správu svého portfolia někomu jinému.

Pokud byste nevěřili jednomu profesionálnímu managerovi portfolia, lze využít služeb komoditních fondů, jejichž roční výnos často dosahuje až 20 %.