Podílové fondy
Podílový fond je v podstatě majetek, který je vlastněn podílníky vlastnící podílové listy (každému náleží určitá procentuelní část). Podílový fond není právnickou osobou a vytváří ho investiční společnosti po povolení Komise pro cenné papíry.
Daná investiční společnost se stará o majetek ve fondu ve prospěch svůj a podílníků. Jde v podstatě o sdružování peněžních prostředků všech investorů a jejich následné investování (správa) profesionálními manažery, kteří za vás provádí výběr cenných papírů.
Činnost investičních a podílových fondů upravuje zákon č. 248/1992 Sb., který se snaží v co největší míře ochraňovat všechny investory (podílníky).
Při propagaci fondů tak nesmí být použity zavádějící či dokonce nepravdivé informace, nesmí být zamlčovány důležité skutečnosti a jsou též stanoveny limity pro držení cenných papírů od jednoho subjektu v portfoliu fondu, aby se omezilo riziko ztrát.
Pokud máte zájem vložit své peníze do nějakého fondu, musíte si nejdříve vybrat jeho typ:
Akciové fondy – většinu svého portfolia investují tyto fondy do akcií, což znamená, že vývoj jejich kurzů je silně kolísavý a závisí na akciových trzích po celém světě. Pokud však svou investici necháte v akciovém fondu dostatečně dlouho, je velmi pravděpodobné, že bude výnosná.
Dluhopisové (obligační) fondy – prostředky jsou zde vloženy především do dluhopisů. Díky tomu jsou však nejvhodnější pro investice v období 1 – 3 roky.
Nemovitostní fondy – tyto fondy vydělávají nejen na zhodnocování nemovitostí v čase, ale také na nájmu.
Smíšené (balancované) fondy – u smíšených fondů je majetek rozdělen téměř všemi možnými směry – akcie, dluhopisy, nemovitosti atd. Jsou nejvhodnější pro velmi dlouhodobý horizont.
Fondy peněžního trhu – díky krátkodobým vkladům a termínovaným účtům u bank vykazují tyto fondy slušný stabilní výnos v krátkém období. Pro jejich vedení není také potřeba tolik profesionálních analýz, a proto je správa zpoplatněna nižší měrou než u předchozích typů fondů. Minimální doba pro uložení peněz se pohybuje okolo půl roku.
Indexové fondy – veškeré prostředky indexových fondů jsou vloženy do cenných papírů ve stejném poměru, jaké je složení indexů kapitálových trhů. Tyto fondy jsou historicky ověřené a patří k nejúspěšnějším.
Fondy fondů – portfolio těchto fondů se skládá z podílových listů řady jiných fondů, takže za přiměřenou cenu si můžete koupit podíly v celé další řadě fondů. Váš samostatný vstup do nich by vyžadoval mnohem větší investici, abyste je obsáhli všechny.
Konkrétní kritéria pro výběr fondu
- zhodnocení investic
- poplatky za správu
- otevřenost, dostupnost informací
- finanční zázemí
- dlouhodobá stabilita
- zkušenosti managementu
- marketingová strategie
- image fondu
Vstupujeme do fondu
Buďte informovaní – chtějte od fondu vědět informace o dosahovaných výsledcích, možných rizicích a dosahovaných výsledcích. Tyto údaje se snažte ověřovat i z jiných zdrojů.
Zkontrolujte si smlouvu – před uzavřením smlouvy o prodeji podílových listů si ji řádně zkontrolujte. Můžete ji uzavřít na prodejních místech daných fondů (případně se u svého investičního poradce). Po vložení peněz na účet fondu (se správným variabilním symbolem!) obdržíte podílové listy a v tu chvíli se oficiálně stáváte podílníkem.
Nebojte se dál investovat – nákup dalších podílových listů z fondu, jehož podílové listy již vlastníte, je velmi jednoduché. Již není třeba uzavírat další smlouvu, jen pošlete peníze na účet a za ně vám bude připsán odpovídající počet podílových listů. Jejich emise je neomezená a nezávislá na poptávce a nabídce.
Sledujte vývoj – přestože nemusíte kontrolovat své investice tolik, jako kdybyste nakupovali a prodávali vy sami, nenechte se uchlácholit. Kontrolujte své investice. U fondů je třeba sledovat především čisté obchodní jmění (NAV) a jeho procentuelní zhodnocení v čase. I při výrazném růstu však nečekejte nějaké přímé zisky (něco jako dividenda) – zisku dosáhnete, až když své podíly ve fondu prodáte.
V případě nepříznivého vývoje se nebojte prodávat (nemusí to být jen jinému zájemci, odkoupit podílové listy zpět může i samotný fond pouze na základě žádosti o odkoupení cenných papírů). Zajímavým marketingovým tahem může být přechod mezi fondy jedné investiční společnosti, protože pak není účtován žádný konverzní poplatek.
Výhody fondů | Nevýhody fondů |
---|---|
Investice na míru | Vázanost investic |
Nízká rizikovost | Nepojištění vkladů |
Profesionalita vedení fondů | Dlouhodobá záležitost |
Daňové zvýhodnění | Složité najít ideální fond |
Dostupnost a jednoduchost | |
Můžete kdykoliv nakupovat i prodávat |