V případě, že jste ve stádiu, kdy nepotřebujete žádnou půjčku, ale naopak hledáte možnosti zhodnocení svých peněz, tak jste se dostali na správné místo. Na těchto stránkách získáte základní přehled o možnostech investování finančních prostředků pro vysoký úrok. Pohodlně se usaďte a prozkoumávejte možnosti, které se vám naskýtají právě teď. Podle známého rčení: Začněte penězi dělat další peníze.

Vkladní knížky

Kořeny vkladních kníže sahají až do dob Rakouska-Uherska, a proto je tato investiční možnost známa už dlouhé generace. Přestože jsou dnes známy jako přežitek, mnoho lidí jich stále aktivně využívá.

Zvlášť mezi staršími klienty jsou oblíbené, protože se pod nimi dá představit určitý obnos mnohem snadněji než na plastové čipové kartě.

Dříve existovaly vkladní knížky na jméno a anonymní. Kvůli možnému zneužití teroristy a nutnosti přizpůsobit legislativu evropským normám však byly ty anonymní k lednu 2003 zrušeny – s knížkami napsanými na jméno může disponovat pouze majitel či zmocněná osoba.

Doba, na kterou jsou vkladní knížky zřizovány se liší, ovšem čím je tato doba delší, tím vyšší je úrok. Velkou výhodou takovéto investice je její pojištění ze 100 % (max. však do výše 20 000 EUR).

Pokud však dvacet let s vkladní knížkou nijak nemanipulujete a ani si ji nenecháte v bance doplnit o aktuální informace, pak její platnost končí a máte 3 roky na vybrání peněz.

Jejich nespornou výhodou jsou minimální (prakticky nulové) náklady spojené s užíváním, což ale zdaleka nevyvažuje velmi špatné úročení.

Vkladní knížky v roce 2006

  Bez výpovědní lhůty S výpovědní lhůtou
    1 měsíc 6 měsíců 1 rok 2 roky
Česká spořitelna 0,10 % 0,30 % 0,40 % 0,50 % 0,70 %
Poštovní spořitelna 0,10 % 0,50 % 0,55 % 0,60 % 0,75 %
HVB Bank 0,25 %   0,60 %    
Volksbank 0,70 % 0,80 % 1,10 % 1,35 % 1,90 %
Waldwiertler Sparkasse 0,75 % 1,35 % 1,72 % 1,97 % 2,95 %

Vzhledem k tomu, že je inflace vyšší než úročení většiny typů vkladních knížek, tak je investice do nich v podstatě nevýhodná – vaše peníze dlouhodobě ztrácí reálnou hodnotu. Vyplácený úrok se daní 15% srážkovou daní.

Pokud tedy nechcete o své úspory pomalu přicházet, měli byste se poohlédnout po jiných výnosnějších produktech. Nejbližší alternativou by mohly být termínované vklady, spořící účty či stavební spoření.